Creating the Extraordinary Student Experience

  • Please note the daily schedule is subject to change due to unforeseen events and schedule conflicts.

Daily Schedule For Monday, February 27, 2017

Adventure Recreation Center

Time Event Location
6:00 AM - 7:30 AM Army ROTC PT Turf #2
6:00 AM - 2:30 PM Open Recreation Court #1
6:00 AM - 5:00 PM Open Recreation Turf #1
6:00 AM - 5:30 PM Open Recreation Court #3
6:00 AM - 5:30 PM Open Recreation Court #2
6:00 AM - 1:00 AM Open Recreation Court #4
8:00 AM - 8:55 AM DHS - Soccer Turf #2
9:00 AM - 9:55 AM KNPE - Teaching Invasion Games Turf #2
10:00 AM - 4:30 PM Open Recreation Turf #2
2:30 PM - 4:00 PM College of Social Work SWK 2110 - Section 20 Court #1
4:00 PM - 1:00 AM Open Recreation Court #1
4:30 PM - 6:00 PM Women's Ultimate Disc Club Turf #2
5:00 PM - 7:00 PM Men's Rugby Club Turf #1
5:30 PM - 11:30 PM IMSP Volleyball Courts #2-3
6:00 PM - 7:30 PM Women's Lacrosse Club Turf #2
7:00 PM - 9:00 PM Women's Rugby Club Turf #1
7:30 PM - 9:00 PM Open Recreation Turf #2
9:00 PM - 1:00 AM IMSP Indoor Soccer Turf #2
9:00 PM - 1:00 AM IMSP Indoor Soccer Turf #1
11:30 PM - 1:00 AM Open Recreation Courts #2-3

Jesse Owens North Rec Center

Time Event Location
12:00 PM - 10:00 PM Open Rec Basketball Court #1
2:00 PM - 8:00 PM OSDC Dryland Training Dryland Training

Jesse Owens South Rec Center

Time Event Location
6:00 AM - 3:30 PM Open Rec Basketball Court #2
6:00 AM - 1:00 AM Open Rec Basketball Court #1
4:00 PM - 6:30 PM Open Rec Badminton Court #2
7:00 PM - 8:30 PM Open Rec Basketball Court #2
8:30 PM - 10:30 PM Men's Basketball Club Court #2
10:30 PM - 1:00 AM Open Rec Basketball Court #2

Jesse Owens West Tennis Center

Time Event Location
10:00 PM - 12:00 AM Tennis Club JOWTC

Lincoln Tower Park

Time Event Location
6:00 AM - 7:30 AM Army ROTC PT NW Turf Field
4:00 PM - 6:00 PM Dragon Phoenix Wushu Club WFH
4:00 PM - 10:00 PM Open Recreation NE Turf Field
4:05 PM - 10:00 PM Open Recreation NW Turf Field
7:00 PM - 10:00 PM Swing Dance Club Meeting WFH

North Recreation Center

Time Event Location
11:30 AM - 12:30 PM Group Fitness - Yoga North Rec 210/220
4:30 PM - 5:15 PM Group Fitness - Indoor Cycle North Rec 310/320
5:00 PM - 6:00 PM Group Fitness - Relaxation Yoga North Rec 210/220
6:00 PM - 7:00 PM Group Fitness - Circuit Cycle North Rec 310/320
7:00 PM - 8:00 PM Group Fitness - Shake It! North Rec 210/220
8:30 PM - 9:30 PM VSA Hat Dance North Rec 310
9:00 PM - 11:00 PM J2K Practice North Rec 210/220

Outdoor Adventure Center

Time Event Location
4:00 PM - 5:15 PM College of Social Work SWK 2110 - Section 20 CR
5:15 PM - 6:00 PM Belay Clinic CR
6:00 PM - 9:00 PM Pre-Trip Meeting CR

Recreation and Physical Activity Center

Time Event Location
5:30 AM - 7:30 AM DHS - Army ROTC PT Upper Gym
5:30 AM - 5:30 PM Open Recreation Basketball TWD #3-4
5:30 AM - 5:30 PM Open Recreation Basketball TWD #1-2
6:15 AM - 7:15 AM Group Fitness - Indoor Cycle MPR #2, B30
6:30 AM - 7:30 AM Group Fitness - Power Yoga MPR #3, B134
6:30 AM - 8:00 AM Competitive Sports Supervisor Workshop Mtg #2-3
7:30 AM - 8:30 AM Kettlebell Training MPR #1, B20
8:00 AM - 8:55 AM DHS - Golf 1 GHS #1-7
8:00 AM - 8:55 AM DHS - Golf 1 Putting Green
8:00 AM - 9:50 AM DHS - Yoga 1 MPR #3, B134
9:00 AM - 10:00 AM Group Fitness - Circuit Cycle MPR #2, B30
9:10 AM - 10:05 AM DHS - Golf 1 GHS #1-7
9:10 AM - 10:05 AM DHS - Volleyball 2 Upper Gym
9:10 AM - 10:05 AM DHS - Boxing for Beginners South Gym
9:10 AM - 10:05 AM DHS - Racquetball 1 RQ Ct #3-10
9:10 AM - 10:05 AM DHS - Golf 1 Putting Green
9:10 AM - 10:05 AM DHS - Badminton 1 North Gym
10:05 AM - 11:55 AM DHS - Yoga 1 MPR #3, B134
10:20 AM - 11:15 AM DHS - Golf 1 GHS #1-7
10:20 AM - 11:15 AM DHS - Racquetball 1 RQ Ct #3-10
10:20 AM - 11:15 AM DHS - Pilates MPR #5, A200
10:20 AM - 11:15 AM DHS - Badminton 1 North Gym
10:20 AM - 11:15 AM DHS - Golf 1 Putting Green
10:20 AM - 11:15 AM DHS - Karate 1 MPR #1, B20
10:20 AM - 11:15 AM DHS - Women's Basketball Upper Gym
10:20 AM - 11:20 AM Group Fitness - Yoga MPR #2, B30
11:00 AM - 12:00 PM Intro to Boxing Boxing Studio
11:30 AM - 12:20 PM DHS - Judo 1 MPR #4, B138W
11:30 AM - 12:25 PM DHS - Badminton 1 North Gym
11:30 AM - 12:25 PM DHS - Golf 1 Putting Green
11:30 AM - 12:25 PM DHS - Kickboxing MPR #5, A200
11:30 AM - 12:25 PM DHS - Golf 1 GHS #1-7
11:45 AM - 12:45 PM Group Fitness - Circuit Cycle MPR #2, B30
12:10 PM - 2:00 PM DHS - Yoga 1 MPR #3, B134
12:40 PM - 1:35 PM DHS - Judo 1 MPR #4, B138W
12:40 PM - 1:35 PM DHS - Racquetball 1 RQ Ct #3-10
1:00 PM - 2:00 PM Camp Recky Registration Meeting B153
1:00 PM - 4:00 PM KNPE - Elementary PE Upper Gym
1:30 PM - 3:00 PM Competitive Sports Meeting Dave Griner Rm
1:50 PM - 2:45 PM DHS - Racquetball 1 RQ Ct #3-10
1:50 PM - 2:45 PM DHS - Golf 1 Putting Green
1:50 PM - 2:45 PM DHS - Boxing for Beginners North Gym
1:50 PM - 2:45 PM DHS - Golf 1 GHS #1-7
1:50 PM - 3:40 PM DHS - Yoga 2 MPR #4, B138E
2:00 PM - 2:45 PM ES/Satellite Meeting B145
2:15 PM - 4:05 PM DHS - Yoga 1 MPR #3, B134
3:00 PM - 3:55 PM DHS - Tae Kwon Do 1 MPR #1, B20
3:00 PM - 3:55 PM DHS - Golf 1 Putting Green
3:00 PM - 3:55 PM DHS - Boxing for Beginners South Gym
3:00 PM - 3:55 PM DHS - Golf 1 GHS #1-7
3:00 PM - 4:00 PM Fusion IM Demo B145
3:00 PM - 4:00 PM Marketing Meeting - Marci B153
3:00 PM - 5:30 PM Dunn Dash Participant Promotion RPAC UMS
3:00 PM - 6:00 PM Columbus Crew Tabling TWD Vestibule
3:15 PM - 4:00 PM Group Fitness - Indoor Cycle MPR #2, B30
4:00 PM - 4:30 PM Camp Recky Meeting B153
4:00 PM - 4:45 PM Wrestling Club Practice MPR #1, B20
4:00 PM - 6:00 PM KNSISM 5630 Mtg Rm #2
4:00 PM - 6:00 PM ACE Prep Course Mtg Rm #3
4:00 PM - 12:00 AM Open Recreation Basketball North Gym
4:20 PM - 5:20 PM Group Fitness - Circuit Cycle MPR #2, B30
4:25 PM - 5:25 PM Group Fitness - Zumba South Gym
4:30 PM - 5:30 PM Group Fitness - Barre None MPR #4, B138E
4:30 PM - 6:30 PM DHS - LaBlast MPR #5, A200
4:30 PM - 7:30 PM Buckeye Aquatic Academy Dry Land Training RCL Plaza
4:30 PM - 12:00 AM Open Recreation Volleyball UG #1-2
4:30 PM - 12:00 AM Open Recreation Basketball UG #3-4
4:45 PM - 5:45 PM Group Fitness - Power Yoga MPR #3, B134
5:00 PM - 6:00 PM Playoff Meeting Mtg Rm #1
5:00 PM - 6:00 PM Kettlebell Training MPR #1, B20
5:00 PM - 6:30 PM Squash Club SQ Ct. A-D
5:30 PM - 6:30 PM Group Fitness - TRX Track Level
5:40 PM - 6:40 PM Group Fitness - Indoor Cycle MPR #2, B30
5:45 PM - 6:45 PM Group Fitness - Cross Training South Gym
5:50 PM - 6:50 PM Group Fitness - Relaxation Yoga MPR #4, B138E
6:00 PM - 8:00 PM Judo Club MPR #4, B138W
6:00 PM - 12:00 AM IMSP Basketball TWD
6:00 PM - 12:00 AM IMSP Basketball TWD Vestibule
6:30 PM - 8:15 PM Yoga Club MPR #3, B134
6:30 PM - 9:30 PM Racquetball Club RQ Ct #3-7
6:45 PM - 7:45 PM Group Fitness - TRX Track Level
7:00 PM - 8:00 PM Group Fitness - Circuit Cycle MPR #2, B30
7:00 PM - 8:30 PM Vegetarian Cooking Workshop Demo & Mtg #1-2
7:00 PM - 9:00 PM SPDA - NIRSA Annual Post-Trip Meeting B145
7:00 PM - 9:00 PM Committee Meeting and Team Captain Mtg Rm #3
7:00 PM - 9:00 PM Ju Jitsu Club MPR #4, B138E
7:10 PM - 8:30 PM Delta Upsilon Fraternity Dave Griner Rm
7:15 PM - 8:15 PM Group Fitness - Hip Hop Kickbox South Gym
8:00 PM - 10:00 PM Dance Practice MPR #1, B20
8:00 PM - 10:00 PM Taekwondo Club MPR #4, B138W
8:30 PM - 10:30 PM Fencing Club MPR #3, B134
8:30 PM - 10:30 PM Dance Connection Weekly Rehearsals MPR #2, B30
8:30 PM - 10:30 PM DanceSport Club MPR #5, A200
8:30 PM - 12:00 AM Open Recreation Basketball South Gym
9:00 PM - 11:00 PM QOA Practice MPR #4, B138E
10:00 PM - 12:00 AM OSU Genesis Practice MPR #4, B138W
10:00 PM - 12:00 AM AIM Dance Practice MPR #1, B20
10:30 PM - 12:00 AM Dance Team MPR #2, B30
10:30 PM - 12:00 AM Delta Dance Practice MPR #3, B134
10:30 PM - 12:00 AM DIVA Practice MPR #5, A200

RPAC Aquatic Facility

Time Event Location
5:30 AM - 9:00 AM Open Rec Swim Class Pool
5:30 AM - 6:30 PM Open Rec Swim Leisure Pool
5:30 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Lap Pool
5:30 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Rec Spa
6:00 AM - 8:00 AM Varsity Swimming 2016-2017 Competition Pool
8:00 AM - 12:00 PM Varsity Synchro 2016-2017 Comp South
8:00 AM - 1:00 PM Open Rec Swim Comp North 1-5
9:10 AM - 10:05 AM Swimming 1 Class Pool
10:20 AM - 11:15 AM Swimming 2 Class Pool
11:00 AM - 1:00 PM Open Rec Dive Diving Sect. 2
11:30 AM - 12:25 PM Swimming 3 Class Pool
12:00 PM - 4:00 PM Varsity Diving 2016-2017 Diving Sect. 1
12:30 PM - 1:30 PM Faculty Staff Fitness Swimming Class Lanes 1-4
12:30 PM - 1:30 PM Open Rec Swim Class Lanes 5-8
1:50 PM - 2:45 PM Swimming Class Pool
2:00 PM - 4:00 PM Varsity Swimming 2016-2017 Competition Pool
3:00 PM - 6:30 PM Open Rec Swim Class Pool
4:00 PM - 9:00 PM OSDC 2016-2017 Diving Sect. 2
4:30 PM - 5:30 PM OSSC 2016-2017 Wet Classroom
4:30 PM - 6:30 PM OSSC 2016-2017 Comp South
4:30 PM - 7:30 PM OSSC 2016-2017 Comp North
4:30 PM - 9:00 PM Open Rec Swim Comp Center
5:30 PM - 6:30 PM Election Info Meeting Wet Classroom
6:30 PM - 7:30 PM ARS MS Water Exercise Accommodation Class Lane 1
6:30 PM - 7:55 PM ARS Children's Adapted Aquatics Leisure Sect. 1
6:30 PM - 7:55 PM ARS Children's Adapted Aquatics Class Lanes 5-8
6:30 PM - 8:00 PM Open Rec Swim Class Lane 3
6:30 PM - 8:00 PM Open Rec Swim Class Lane 2
6:30 PM - 8:00 PM Open Rec Swim Class Lane 4
6:45 PM - 8:15 PM Women's Water Polo Club Practice Comp South
7:45 PM - 9:45 PM Club Swimming at OSU Practice Comp North
8:00 PM - 10:00 PM Triathlon Club Practice Class Pool
8:00 PM - 10:00 PM Open Rec Swim Leisure Pool
8:15 PM - 9:45 PM IMSP Innertube Water Polo Comp South