Creating the Extraordinary Student Experience

  • Please note the daily schedule is subject to change due to unforeseen events and schedule conflicts.

Daily Schedule For Wednesday, August 24, 2016

Adventure Recreation Center

Time Event Location
6:00 AM - 10:00 AM Open Recreation Turf #2
6:00 AM - 5:00 PM Open Recreation Court #3
6:00 AM - 5:00 PM Open Recreation Court #2
6:00 AM - 9:00 PM Open Recreation Court #1
6:00 AM - 12:00 AM Open Recreation Turf #1
6:00 AM - 12:00 AM Open Recreation Court #4
11:30 AM - 5:00 PM Open Recreation Turf #2
5:00 PM - 7:15 PM Tke rush event Courts #2-3
5:00 PM - 8:00 PM Open Recreation Turf #2
7:15 PM - 12:00 AM Open Recreation Courts #2-3
8:00 PM - 11:00 PM Indoor Soccer Club Turf #2
9:00 PM - 11:00 PM Dodgeball Court #1

Coffey Road Park

Time Event Location
12:00 AM - 12:00 AM Football Pre-Season Workout Session CRP

Fred Beekman Park

Time Event Location
12:00 AM - 12:00 AM Closed for Construction MH Picnic Grove
4:00 PM - 5:30 PM Softball Club SB #4
5:30 PM - 9:00 PM WoW! Picnic with CGSA VB Shelter
5:30 PM - 9:00 PM WoW! Picnic with CGSA SVB #1
6:00 PM - 8:00 PM Women's Rugby Club Field #09
6:00 PM - 8:00 PM Men's Rugby Club Field #10
10:00 PM - 12:00 AM Football Club Field #09

Jesse Owens North Rec Center

Time Event Location
12:00 PM - 10:00 PM Open Rec Court #2-3

Jesse Owens South Rec Center

Time Event Location
6:00 AM - 7:00 PM Open Rec Court #2
6:00 AM - 11:00 PM Open Rec Court #1
7:00 PM - 9:00 PM Women's Basketball Club Court #2
9:00 PM - 11:00 PM Handball Club Court #2
11:00 PM - 1:00 AM Open Rec Court #2
11:00 PM - 1:00 AM Open Rec Court #1

Jesse Owens West Park

Time Event Location
11:30 AM - 2:30 PM Metro Advisory Field Time East Field
11:30 AM - 2:30 PM Metro Advisory Field Time South Field
4:00 PM - 4:30 PM Metro Middle School Recreation South Field
4:30 PM - 9:00 PM BSA Sonar Bangla Cricket CricketPitch

Lincoln Tower Park

Time Event Location
8:00 AM - 8:55 AM DHS - Flag Football NW Turf Field
8:00 AM - 9:50 AM DHS Tennis 1 TC #1-12
10:05 AM - 11:55 AM DHS Tennis 1 TC #1-12
10:20 AM - 11:15 AM DHS Soccer NW Turf Field
12:10 PM - 2:00 PM DHS Tennis 1 TC #1-12
2:15 PM - 4:05 PM DHS Tennis 1 TC #1-12
4:00 PM - 6:30 PM Open Recreation NW Turf Field
4:00 PM - 8:00 PM Open Recreation NE Turf Field
5:30 PM - 7:30 PM Frisbee Play SW Grass Field
6:30 PM - 8:00 PM Men's Soccer Club NW Turf Field
7:15 PM - 8:15 PM Group Fitness - Candlelight Power Yoga WFH
8:00 PM - 9:30 PM Field Hockey Club NE Turf Field
8:00 PM - 9:30 PM Open Recreation NW Turf Field
8:00 PM - 10:00 PM Tennis Club TC #1-6
8:30 PM - 9:30 PM Group Fitness - Candlelight Relaxation Yoga WFH
9:30 PM - 11:00 PM Women's Soccer Club NW Turf Field
9:30 PM - 12:00 AM Open Recreation NE Turf Field
11:00 PM - 12:00 AM Open Recreation NW Turf Field

Recreation and Physical Activity Center

Time Event Location
5:30 AM - 12:00 AM Open Recreation Basketball TWD Ct #3
5:30 AM - 12:00 AM Closed TWD Ct #4
5:30 AM - 12:00 AM Open Recreation Basketball TWD #1-2
6:00 AM - 11:30 PM OFF SITE Equipment Off-Site Rental
6:15 AM - 7:15 AM Group Fitness - Indoor Cycle MPR #2, B30
6:30 AM - 7:30 AM Group Fitness - Yoga MPR #3, B134
7:30 AM - 8:50 AM Group Fitness - Training MPR #2, B30
8:00 AM - 8:55 AM DHS Golf 1 GHS #1-7
8:00 AM - 8:55 AM DHS Golf 1 Putting Green
8:00 AM - 8:55 AM DHS Fencing 1 North Gym
8:00 AM - 9:30 AM Buck-i-Frenzy Meeting B145
8:00 AM - 9:50 AM DHS Yoga 1 MPR #3, B134
8:00 AM - 1:00 PM Physical Therapy Cardiac Rehab Mtg Rm #2
8:30 AM - 10:30 AM USAC Business Meeting Mtg Rm #3
9:00 AM - 10:00 AM Group Fitness - Circuit Cycle MPR #2, B30
9:10 AM - 10:05 AM DHS Golf 1 GHS #1-7
9:10 AM - 10:05 AM DHS Men's Basketball South Gym
9:10 AM - 10:05 AM DHS Boxing for Beginners North Gym
9:10 AM - 10:05 AM DHS Golf 1 Putting Green
9:10 AM - 10:05 AM DHS Racquetball 1 RQ Ct #3-10
9:35 AM - 12:20 PM Upper Elementary Physical Education Upper Gym
10:00 AM - 11:00 AM Competitive Sports Meeting B153
10:00 AM - 12:00 PM SGF Welcome Back Dave Griner Rm
10:05 AM - 11:55 AM DHS Yoga 1 MPR #3, B134
10:15 AM - 11:15 AM Group Fitness - Training MPR #2, B30
10:20 AM - 11:15 AM DHS Golf 1 GHS #1-7
10:20 AM - 11:15 AM DHS Karate 1 MPR #1, B20
10:20 AM - 11:15 AM DHS Pilates MPR #5, A200
10:20 AM - 11:15 AM DHS Golf 1 Putting Green
11:00 AM - 1:00 PM Business Office Meeting B145
11:30 AM - 12:25 PM DHS T'ai Chi Ch'uan 1 MPR #4, B138E
11:30 AM - 12:25 PM DHS Tae Kwon Do 1 MPR #1, B20
11:30 AM - 12:25 PM DHS Kickboxing MPR #5, A200
11:45 AM - 12:45 PM Group Fitness - Circuit Cycle Pilates MPR #2, B30
12:00 PM - 1:00 PM Group Fitness - Cross Training South Gym
12:10 PM - 2:00 PM DHS Yoga 1 MPR #3, B134
12:40 PM - 1:35 PM DHS Badminton North Gym
12:45 PM - 2:05 PM Adventure Based Learning Upper Gym
1:00 PM - 2:45 PM Group Fitness - Training MPR #2, B30
1:50 PM - 2:45 PM DHS Boxing for Beginners South Gym
1:50 PM - 2:45 PM DHS Judo 1 MPR #4, B138W
1:50 PM - 2:45 PM DHS Badminton 1 North Gym
1:50 PM - 2:45 PM DHS Racquetball 1 RQ Ct #3-10
2:00 PM - 3:30 PM Facilities Direct Reports Meeting B145
2:00 PM - 5:00 PM DSWS Leadership Course Mtg #1-3
2:15 PM - 3:10 PM Teaching Court Games Upper Gym
2:15 PM - 4:05 PM DHS Yoga 1 MPR #3, B134
3:00 PM - 3:45 PM Group Fitness - Indoor Cycle MPR #2, B30
3:00 PM - 3:55 PM DHS T'ai Chi Ch'uan 1 South Gym
3:00 PM - 3:55 PM DHS Racquetball 1 RQ Ct #3-10
3:00 PM - 3:55 PM DHS Judo 1 MPR #4, B138W
3:00 PM - 3:55 PM DHS Boxing for Beginners North Gym
4:00 PM - 5:00 PM Group Fitness - Cycle + Yoga Power Hour MPR #2, B30
4:00 PM - 6:00 PM Competitive Sports Tabling RPAC UMS
4:25 PM - 5:25 PM Group Fitness - Hip Hop Fitness South Gym
4:25 PM - 5:35 PM Group Fitness - Breathe & Balance Yoga MPR #4, B138E
4:30 PM - 6:20 PM DHS Social Dance 1 MPR #5, A200
4:30 PM - 8:30 PM Open Recreation Basketball UG #3-4
4:30 PM - 12:00 AM Open Recreation Volleyball UG #1-2
4:30 PM - 12:00 AM Open Recreation Badminton North Gym
4:45 PM - 5:45 PM Group Fitness - Power Yoga MPR #3, B134
5:00 PM - 6:00 PM Group Fitness - Kettlebell Bootcamp MPR #1, B20
5:20 PM - 6:20 PM Group Fitness - Circuit Cycle MPR #2, B30
5:30 PM - 6:30 PM Group Fitness - TRX Track Level
5:30 PM - 10:30 PM OAC Rappeling at the RPAC Amphitheatre
5:45 PM - 6:45 PM Group Fitness - Buckeye Bootcamp South Gym
5:45 PM - 10:00 PM Sport Club Presidents Meeting Mtg #2-3
5:50 PM - 6:50 PM Group Fitness - Power Yoga MPR #4, B138E
6:00 PM - 8:00 PM Judo Club MPR #4, B138W
6:10 PM - 7:00 PM Group Fitness - Yogalates MPR #3, B134
6:30 PM - 7:25 PM DHS LA Blast MPR #5, A200
6:30 PM - 8:00 PM Squash Club SQ Ct. B
6:30 PM - 8:00 PM Squash Club SQ Ct. C
6:30 PM - 8:00 PM Squash Club SQ Ct. D
6:30 PM - 8:00 PM Golf Club GHS #1-7
6:30 PM - 8:00 PM Squash Club SQ Ct. A
6:30 PM - 8:00 PM Golf Club Putting Green
6:30 PM - 9:30 PM Racquetball Club RQ Ct #07
6:30 PM - 9:30 PM Racquetball Club RQ Ct #03
6:30 PM - 9:30 PM Racquetball Club RQ Ct #04
6:30 PM - 9:30 PM Racquetball Club RQ Ct #05
6:30 PM - 9:30 PM Racquetball Club RQ Ct #06
6:45 PM - 7:45 PM Group Fitness - TRX Track Level
7:00 PM - 7:30 PM AAA Meetings Mtg Rm #1
7:00 PM - 9:00 PM Yoga Club MPR #3, B134
7:00 PM - 9:00 PM Ju Jitsu Club MPR #4, B138E
7:00 PM - 9:00 PM Boxing Club MPR #1, B20
7:15 PM - 8:15 PM Group Fitness - Zumba South Gym
7:45 PM - 9:15 PM Student Alumni Council Info Session Dave Griner Rm
8:00 PM - 9:00 PM Group Fitness - Late Night Ride MPR #2, B30
8:00 PM - 10:00 PM Zuvaa Dance Practice MPR #4, B138W
8:30 PM - 10:30 PM DanceSport MPR #5, A200
9:00 PM - 11:00 PM Dragon Phoenix Wushu Club MPR #4, B138E
9:00 PM - 11:00 PM Buckeye Fusion Practice MPR #3, B134
9:00 PM - 11:00 PM Dodgeball Club UG #3-4
9:30 PM - 11:30 PM Dodgeball - Pi Kappa Phi Fraternity South Gym

RPAC Aquatic Facility

Time Event Location
5:30 AM - 12:30 PM Open Rec Swim Class Lanes 1-4
5:30 AM - 5:30 PM Open Rec Swim Class Lanes 5-8
5:30 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Rec Spa
5:30 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Lap Pool
5:30 AM - 10:00 PM Open Rec Swim Leisure Pool
8:00 AM - 12:00 PM Varsity Synchro 2016-2017 Comp South
8:00 AM - 1:00 PM Open Rec Swim Comp North 1-5
11:00 AM - 1:00 PM Open Rec Dive Diving Well
12:30 PM - 1:30 PM FSFP - Faculty Staff Fitness Swimming Class Lanes 1-4
1:00 PM - 2:00 PM Changeover to LCM Competition Pool
1:00 PM - 4:00 PM Varsity Diving 2016-2017 Diving Sect. 1
1:30 PM - 5:30 PM Open Rec Swim Class Lanes 1-4
2:00 PM - 4:00 PM Women's Swim Team Wet Classroom
2:00 PM - 4:00 PM Varsity Swimming 2016-2017 Competition Pool
4:00 PM - 4:30 PM Changeover to SCY Competition Pool
4:30 PM - 9:00 PM Open Rec Swim Comp Center
5:00 PM - 6:30 PM OSSC 2016-2017 Comp North
5:00 PM - 6:30 PM OSSC 2016-2017 Wet Classroom
5:30 PM - 6:15 PM Group Fitness - Aqua Zumba Class Pool
6:30 PM - 7:30 PM ARS MS Water Exercise Accommodation Class Lane 1
6:30 PM - 8:00 PM Open Rec Swim Class Lane 2
6:30 PM - 8:00 PM Open Rec Swim Class Lane 4
6:30 PM - 8:00 PM Open Rec Swim Class Lanes 5-8
6:30 PM - 8:00 PM Open Rec Swim Class Lane 3
6:45 PM - 8:15 PM Women's Water Polo Club Practice Comp South
7:45 PM - 9:45 PM Club Swimming at OSU Practice Comp North
8:00 PM - 10:00 PM Triathlon Club Practice Class Pool
8:15 PM - 9:45 PM Men's Water Polo Club Practice Comp South

University Housing

Time Event Location
12:00 AM - 12:00 AM Dining Block Blackburn 180
8:00 AM - 4:00 PM DINING Hold Curl 201
8:00 AM - 6:00 PM base camp office space Bowen 160
8:00 AM - 6:00 PM base camp office space Bowen 165
9:00 AM - 10:30 AM Gray Area Meeting Houston 128
10:00 AM - 2:00 PM HOLD: Dining Curl 225
11:00 AM - 12:30 PM STEP Cohort - Filson Busch 114
11:00 AM - 12:30 PM STEP Cohort - Schrock Houston 119
11:00 AM - 12:30 PM STEP Cohort - Mirzaie Houston 114
12:00 PM - 1:30 PM STEP Cohort - Stewart Houston 116
1:00 PM - 3:00 PM NRDT Project Team Meeting Raney 140
1:45 PM - 2:45 PM FAES 1100 Nosker 119
2:00 PM - 3:30 PM STEP Cohort - Strunk Nosker 116
2:00 PM - 3:30 PM STEP Cohort - Smith Busch 100
2:30 PM - 4:00 PM STEP Cohort - Barnes Houston 200
3:00 PM - 3:50 PM FAES 1100 Nosker 119
3:00 PM - 3:55 PM FAES 1100H Nosker 129
3:00 PM - 4:30 PM STEP Cohort - Rudoff Baker West
3:00 PM - 4:30 PM STEP Cohort - Shepfer Busch 109
4:00 PM - 5:30 PM STEP Cohort - Lower Morrill Room 340
4:00 PM - 5:30 PM STEP Cohort - Mitchell Bowen 100
4:10 PM - 5:05 PM FAES 1100H Nosker 129
4:10 PM - 5:05 PM FAES 1100 Nosker 119
4:10 PM - 5:40 PM STEP Cohort - Stavridis Torres 100
4:15 PM - 5:45 PM STEP Cohort - Bixler Nosker 116
5:00 PM - 7:00 PM STEP Cohort - Jones/Arts Scholars - Grabbe Baker West
5:15 PM - 6:30 PM STEP Cohort - Sabree Nosker 129
5:15 PM - 6:45 PM STEP Cohort - Davis Busch 116
5:15 PM - 6:45 PM STEP Cohort - Roberts Houston 115
5:20 PM - 6:15 PM FAES 1100 Nosker 119
5:30 PM - 7:00 PM STEP Cohort - Booton Busch 114
5:30 PM - 7:00 PM STEP Cohort - Hagenberger Nosker 100
5:30 PM - 7:00 PM STEP Cohort - Gilbride-Brown Houston 119
5:30 PM - 7:00 PM STEP Cohort - Augustine Houston 114
6:00 PM - 7:30 PM STEP Cohort - Bibyk Morrill Room 340
6:00 PM - 8:30 PM Bowen House Activities Board Meeting Bowen 165
6:00 PM - 8:30 PM Bowen House Activites Board Meeting Bowen 100
6:00 PM - 8:30 PM Bowen House Activities Board Meeting Bowen 160
7:00 PM - 8:00 PM RM Roudebush Meeting Drackett 4
7:00 PM - 9:00 PM RL Tutoring Busch 111
7:00 PM - 9:00 PM RL Tutoring Houston 100
7:00 PM - 9:00 PM RL Tutoring Houston 116
7:00 PM - 10:00 PM Mount Leadership DOC Training Raney 140